Příběh MAMApp

Příběh MAMApp

"Chci, aby ženy čekající dítě měly dostatek informací o tom, co je v těhotenství čeká včetně všech vyšetření, jak se vyvíjí jejich dítě a proč a jakým způsobem se mění jejich tělo." Taková je představa ženy, která vymyslela aplikaci MAMApp. Sama za sebou má nejen mimořádně rizikové těhotenství, ale i další komplikace.

Za vznikem těhotenské aplikace MAMApp stojí více lidí, ale autorkou konceptu aplikace je Petra Horáková Krištofová. Původním vzděláním inženýrka ekonomie a profesí manažerka, která se zabývá nejen problematikou hypoték a financí jako takových, ale věnuje se rovněž zdravotnictví.

V roce 2010 založila portál Gynweb.cz, který přináší aktuality i praktické informace z oboru gynekologie a porodnictví a zároveň čtenářům a zejména čtenářkám, kterých je ročně půl milionu, nabízí on-line poradny. Krom toho založila a řídí Nadační fond Apolena, jehož prostřednictvím shání peníze zejména na multifunkční laparoskopické operační nástroje používané při gynekologických zákrocích, které by jinak byly pro nemocnice a jejich pacientky nedostupné. Znamenalo by to, že některé operace by nešly provést moderním způsobem a ženy by kvůli tomu například přišly o dělohu, a tak o možnost mít v budoucnu děti, případně by je čekal zbytečně rozsáhlý zákrok a dlouhá rekonvalescence.

Apolena pomáhá

Pro Nadační fond Apolena pracuje Petra i další lidé zdarma, pokud jeho provoz něco stojí, hradí vše sama coby soukromá osoba. Nehrozí tak, že vybrané peníze pohltí provoz spojený s jejich výběrem a na přístroje jich tak zbude menší část.

Používají se při zákrocích, které řeší problémy například s myomy, ale mnohem více je jich potřeba  při závažných onkologických diagnózách. „Jednou v noci ke mně přišla pětiletá dcera Sofie zkontrolovat, jestli jsem doma a ne v nemocnici. Tehdy mi došlo, že děti potřebují zdravé mámy a já bych měla udělat první krok, aby se všem ženám dostalo té nejlepší péče, aby byly co nejrychleji se svými rodinami,“ vzpomíná Petra Horáková Krištofová na okamžik, kdy se rozhodla, že založí nadační fond. Sama za sebou má zhruba dvacítku různých operací a dobře ví, co všechno je důležité a může rozhodovat o úspěchu operace.

Matky mají nedostatek informací

Jak s tím vším souvisí těhotenská aplikace MAMApp? Matka dvou dětí Petra Horáková Krištofová opakovaně narážela na nedostatek informací, přičemž je nechtěla hledat v málo důvěryhodných zdrojích na internetu nebo v nekonečných webových diskusích anonymních přispěvovatelek, kde dojmy často nahrazují pojmy a fakta chybí. Dá se předpokládat, že spousta těhotných žen je na tom podobně, přitom by přesné a vyčerpávající informace týkající se jejich gravidity ocenily.

Petra Horáková Krištofová díky portálu Gynweb.cz a jeho odborným poradnám s lékaři ví, jaké otázky těhotné ženy řeší nejčastěji, na co se ptají a co je zajímá. Podle jejích zjištění ženy nejvíce tápou v oblasti doporučených těhotenských vyšetření a jejich načasování. Mnoho těhotných žen také neví, k čemu jsou tato vyšetření dobrá, proč je důležité je podstoupit.

Odtud už byl jen kousek k nápadu nechat vyvinout na české poměry unikátní mobilní aplikaci. Na jejím obsahu se podíleli přední čeští odborníci z oboru gynekologie a porodnictví, informace vycházejí z nejnovějších doporučení, poznatků i z praxe. Autorem snadno zapamatovatelného a přesně sedícího názvu MAMApp je Petřin manžel.


Když šlo o život

Petra  žila před několika lety v Bulharsku, kde její muž pracoval v diplomacii. Plánovaně otěhotněla, ale pak se vše zkomplikovalo – gravidita byla mimoděložní, navíc v mimořádně atypickém místě.

Jelikož lékaři v bulharské nemocnici i kvůli nedostatečnému vybavení embryo nemohli najít, usoudili, že nejsnadnější řešení bude embryo zabít několikadenní kůrou chemoterapie. Problém však nevyřešili, naopak nastaly další komplikace. Nakonec se Petru naštěstí podařilo převézt do Čech, kde lékaři z kliniky U Apolináře situaci bravurně zvládli tak, že Petra mohla za nějaký čas opět otěhotnět.

Pro Petru to však zdaleka nebyla poslední komplikace spojená s těhotenstvími a porody. Dokázala je naštěstí překonat. Vděčí za to mimo jiné svému zájmu o odborné informace a fakta související se zdravím či těhotenstvím. "Každá žena v České republice ale asi nebude ležet v odborné literatuře a louskat odborné termíny. A to je právě důvod, proč nejprve vzniknul portál Gynweb.cz a nyní MAMApp," vysvětluje Petra.

Česká republika nabízí kvalitní systém péče o těhotné

Z posledních třinácti let prožila Petra, která má dnes dvě školou povinné děti, devět let v zahraničí, poslední tři roky žije v Rakousku "Smekám před českými gynekology a porodníky, že v České republice dokázali vyvinout tak kvalitní systém péče o těhotné. Je vskutku unikátní," říká po svých zkušenostech ze zahraničí Petra a dodává, že i právě proto v těhotenské aplikaci MAMApp najdeme - kromě jiného - harmonogram vyšetření, který ženě napoví, v jakém týdnu je třeba dle českých standardů podstoupit konkrétní vyšetření a proč.

Jak šel čas...

Od GYNWEBu k mobilní aplikaci MAMApp

  • Petra zakládá GYNWEB.cz. Jde o první nezávislý gynekologicko-porodnický portál v České republice. Už během prvního roku portál navštíví přes 150 000 unikátních návštěvníků. GYNWEB.cz neprodává reklamní prostor žádné farmaceutické firmě, zakládá si na naprosté nezávislosti. Navazuje spolupráci s předními českými gynekology, kteří pro GYNWEB.cz poskytují bezplatné on-line poradenství. 

  • Petra zakládá Nadační fond APOLENA na podporu léčby gynekologicky nemocných žen. Sama financuje chod nadačního fondu, během prvního roku předává operační technologie v řádu statisíců korun. Díky těmto špičkovým technologiím mohou být onkologicky nemocné ženy operovány efektivněji a bezpečněji. Nadační fond APOLENA hospodaří s nulovými provozními náklady, pracuje na bázi absolutní transparentnosti. V době, kdy Petra spouští aplikaci MAMApp, jsou předány technologie za jeden milion korun. 

  • Nápad na vývoj mobilní aplikace pro těhotné nosí Petra v hlavě už několik let. Díky portálu GYNWEB.cz vcelku přesně ví, jaké dotazy těhotné vznáší nejčastěji, jaké články je zajímají, co je trápí. Společně s předními českými odborníky v oboru gynekologie a porodnictví sestavuje koncept mobilní aplikace, která provází budoucí maminky celým těhotenstvím. Název MAMApp vymýšlí Petřin manžel na pohovce v obýváku :)

Stáhnout MAMApp

     

 

Facebook