Příběh MAMApp

 

„Chci, aby ženy čekající dítě měly dostatek informací o tom, co je v těhotenství čeká včetně všech vyšetření, jak se vyvíjí jejich dítě a proč a jakým způsobem se mění jejich tělo." Taková je představa ženy, která vymyslela aplikaci MAMApp. Sama za sebou má nejen mimořádně rizikové těhotenství, ale i další komplikace.

Za vznikem těhotenské aplikace MAMApp stojí více lidí, ale autorkou myšlenky a celého konceptu aplikace je Petra Horáková Krištofová. Původním vzděláním inženýrka ekonomie a profesí manažerka, která se zabývá nejen problematikou hypoték a financí jako takových, ale věnuje se rovněž zdravotnictví.

V roce 2010 založila portál Gynweb.cz, který přináší aktuality i praktické informace z oboru gynekologie a porodnictví a zároveň čtenářům a zejména čtenářkám, kterých je ročně půl milionu, nabízí on-line poradny. Kromě toho založila a řídí Nadační fond Apolena, jehož prostřednictvím shání peníze zejména na multifunkční laparoskopické operační nástroje používané při gynekologických zákrocích, které by jinak byly pro nemocnici a jejich pacientky nedostupné. Používají se zejména pro onkologicky nemocné pacientky a také pro pacientky, u nichž se léčí neplodnost. Bez těchto špičkových nástrojů by tyto ženy přišly o naději mít v budoucnu děti, onkologické pacientky by čekal zbytečně rozsáhlý zákrok a dlouhá rekonvalescence, která by zbytečně prodlužovala nástup návazné, např. chemoterapeutické léčby.

Apolena pomáhá

Pro Nadační fond Apolena pracuje Petra i další lidé zdarma, pokud jeho provoz něco stojí, hradí vše sama coby soukromá osoba. Nehrozí tak, že vybrané peníze pohltí provoz spojený s jejich výběrem a na přístroje jich tak zbude menší část.

Používají se při zákrocích, které řeší problémy například s myomy, ale mnohem více je jich potřeba při závažných onkologických diagnózách. Potřebu externího financování řešili lékaři dlouho a jednoho dne se na Petru obrátili s žádostí o pomoc. „Přemýšlela jsem o tom, jestli mám kapacitu takový fond založit a řídit. Pak jednou v noci ke mně přišla tehdy pětiletá dcera Sofie zkontrolovat, jestli jsem doma, a ne v nemocnici. Tehdy mi došlo, že děti potřebují zdravé mámy a já bych měla udělat první krok, aby se všem ženám dostalo té nejlepší péče, aby byly co nejrychleji se svými rodinami,“ vzpomíná Petra Horáková Krištofová na okamžik, kdy se rozhodla, že lékařům v jejich svízelné situaci pomůže a založí nadační fond. Sama za sebou má mnoho zákroků a dobře ví, co všechno je důležité a může rozhodovat o úspěchu operace. "Navíc moc dobře vím, jaké to je, když je člověk v zoufalé situaci a je na to úplně sám," vysvětluje Petra svou angažovanost v pomoci nemocným ženám.

Nadační fond Apolena pomáhá oddělení G5 na gynekologicko-porodnické klinice "U Apolináře". Právě toto pracoviště je největším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice. Laparoskopickými a hysteroskopickými metodami se zde operují ženy s onkologickými onemocněními, s myomy, s neplodností a s dalšími závažnými problémy. Díky Petřině aktivitě se proto pracovišti, kde se léčí ženy z celé republiky, podařilo nakoupit operační technologie za více než jeden milion korun. 

Petra se bez nároku na jakoukoliv odměnu angažuje nejen v Nadačním fondu Apolena, ale rozhodla se pomoci i mladým lékařům - gynekologům: od roku 2017 se stala sponzorem ceny MUDr. Zdeňka Holuba, která se každoročně předává nadějným lékařům do 33 let.

Matky mají nedostatek informací

Jak s tím vším souvisí těhotenská aplikace MAMApp? Matka dvou dětí Petra Horáková Krištofová opakovaně narážela na nedostatek informací, přičemž je nechtěla hledat v málo důvěryhodných zdrojích na internetu nebo v nekonečných webových diskusích anonymních přispěvovatelek, kde dojmy často nahrazují pojmy a fakta chybí. Dá se předpokládat, že spousta těhotných žen je na tom podobně, přitom by přesné a vyčerpávající informace týkající se jejich gravidity ocenily.

Petra Horáková Krištofová díky portálu Gynweb.cz a jeho odborným poradnám s lékaři ví, jaké otázky těhotné ženy řeší nejčastěji, na co se ptají a co je zajímá. Podle jejích zjištění ženy nejvíce tápou v oblasti doporučených těhotenských vyšetření a jejich načasování. Mnoho těhotných žen také neví, k čemu jsou tato vyšetření dobrá, proč je důležité je podstoupit.

Odtud už byl jen kousek k nápadu nechat vyvinout na české poměry unikátní mobilní aplikaci. Na jejím obsahu se podíleli přední čeští odborníci z oboru gynekologie a porodnictví, informace vycházejí z nejnovějších doporučení, poznatků i z praxe. Autorem snadno zapamatovatelného a přesně sedícího názvu MAMApp je Petřin manžel.

Když šlo o život

Petra žila před několika lety v Bulharsku, kde její muž pracoval v diplomacii. Plánovaně otěhotněla, ale pak se vše zkomplikovalo – gravidita byla mimoděložní, navíc v mimořádně atypickém místě.

Lékaři v bulharské nemocnici se v nestandardní situaci neorientovali, ve snaze problém řešit udělali několik nešťastných kroků a nastaly další komplikace. Nakonec se Petru naštěstí podařilo převézt do Čech, kde lékaři z kliniky U Apolináře ve spolupráci s dalšími specialisty situaci bravurně zvládli tak, že Petra mohla za nějaký čas opět otěhotnět.

Pro Petru to však zdaleka nebyla poslední komplikace spojená s těhotenstvími a porody. Dokázala je naštěstí překonat. Vděčí za to mimo jiné svému zájmu o odborné informace a fakta související se zdravím či těhotenstvím. "Mně odborná literatura a různé kazuistiky dostupné na internetu zachránily život. Každá žena v České republice ale asi nebude ležet v odborné literatuře a louskat odborné termíny. A samozřejmě ne každá žena pozná, který portál je odborný, a který jen komerční. A to je právě důvod, proč nejprve vzniknul portál Gynweb.cz a nyní MAMApp," vysvětluje Petra.

Těhotné ženy už se díky aplikaci MAMApp nemusí probírat internetovým „smetištěm informací“, ověřené informace mají na jednom místě.

Česká republika nabízí kvalitní systém péče o těhotné

Z posledních třinácti let prožila Petra, která má dnes dvě školou povinné děti, devět let v zahraničí, poslední čtyři roky strávila v Rakousku. „Smekám před českými gynekology a porodníky, že v České republice dokázali vyvinout tak kvalitní systém péče o těhotné. Je vskutku unikátní," říká po svých zkušenostech ze zahraničí Petra a dodává, že i právě proto v těhotenské aplikaci MAMApp najdeme - kromě více jak 120 článků a dalších funkcí – speciální harmonogram vyšetření, který ženě napoví, v jakém týdnu je třeba dle českých standardů podstoupit konkrétní vyšetření a proč.

O Petře více zde

těhotenská aplikace       těhotenská aplikace

Zvýhodněná cena MAMApp PREMIUM na našich stránkách

MAMApp PREMIUM za 79 Kč!

PROMO kód v ceně 79 Kč aktivující MAMApp PREMIUM

si můžete zakoupit v našem e-shopu zde.